Relacje

Subskrybuj
Tydzień Czerwony w grupie Tygrysków

Tydzień Czerwony w grupie Tygrysków

W grupie 4 - latków ,,Tygrysków" realizowany jest program autorski ,,Kolorowy świat w bajkach", którego głównym celem jest utrwalenie znajomości podstawowych kolorów poprzez wskazywanie koloru wiodącego w bajce, który jest charakterystyczny dla głównego bohatera.

Świat bajek jest bliski dzieciom, słuchanie bajek doskonale rozwija wyobraźnię, a przy tym sprawia dzieciom wiele radości. Dzięki temu można w interesujący dla dzieci sposób osiągnąć wiele efektów edukacyjnych. Mam nadzieję, że w ten sposób - łącząc kolor z bohaterem z bajki, dzieci łatwiej utrwalą nazwy kolorów.Cele szczegółowe programu:
  • umiejętność słuchania bajek czytanych przez zaproszonych rodziców, gości;
  • poznanie przygód bohaterów literackich;
  • rozpoznawanie kolorów i ich prawidłowe nazywanie;
  • określanie właściwości poszczególnych kolorów;
  • rozpoznawanie określonego koloru spośród innych.


W tym tygodniu w grupie4 - latków królował kolor czerwony. Przygodę z czerwonym kolorem rozpoczęliśmy od wizyty w Gminnej Bibliotece Publicznej w Malechowie, gdzie wypożyczyliśmy bajkę pt. ,,Czerwony Kapturek".

Następnie uważnie wysłuchaliśmy bajki czytanej przez Panią Angelikę Wrzołek - mamę Mikołaja.

Opowiadaliśmy treść bajki, układaliśmy historyjkę wg kolejności wydarzeń, największą zaś uwagę skupiliśmy na wyglądzie głównej postaci bajki - Czerwonym Kapturku. I tym sposobem zapoznaliśmy się z kolorem czerwonym.

Nasze Mamusie postarały się, aby każdy z nas codziennie miał również ubranie w kolorze czerwonym - niektóre dzieci miały wszystkie części ubrania w tym kolorze, pozostałe pewne elementy. Najważniejsze, że bezbłędnie wskazywaliśmy ten kolor w swoim ubraniu.

Pani codziennie przeprowadzała różnorodne zajęcia i zabawy umożliwiające nam utrwalenie koloru: wyszukiwaliśmy w przedszkolu przedmiotów, zabawek w kolorze czerwonym, dużo rozmawialiśmy o rzeczach, które noszą omawianą przez nas barwę, segregowaliśmy klocki, budowaliśmy wieże i płoty. Poszukiwaliśmy koloru czerwonego w otoczeniu. Poznaliśmy ,,taniec czerwonego balonika". Również ćwiczenia gimnastyczne miały ,,czerwoną wymowę".

Podczas realizacji programu, wykonaliśmy bardzo wiele prac plastycznych, wykorzystując różnorodne materiały plastyczne. Tym sposobem utrwaliliśmy sobie wygląd Czerwonego Kapturka, wiemy, że biedronki są czerwone, zapamiętaliśmy również , że bocian też ma czerwone elementy w swoim wyglądzie.

Degustowaliśmy również pyszne czerwone truskawki.

Przed nami kolejny, kolorowy tydzień....

wpis edytowano 2016-04-18, 19:44
Komentarze
Avatar
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować lub zarejestrować
pozostało:
Brak komentarzy.