Relacje

Subskrybuj
Lekcje patriotyzmu w przedszkolu

Lekcje patriotyzmu w przedszkolu

Co to jest Polska?
– Spytał Jaś w przedszkolu.
Polska – to wieś i las (…)
Polska- to miasto, strumień i rzeka (…)
Polska to jest także twój rodzinny dom.
A przedszkole?
Tak – i przedszkole, i róża w ogrodzie i książka na stole.
Cz. Janczarski

W dniach 26,27,30 kwiecień 2018r - kiedy zbliżały się majowe narodowe święta, w naszym przedszkolu wszystkie dzieci uczyły się świadomości narodowej : utrwalały wygląd flagi polskiej, słuchały hymnu, odpowiadały na bardzo trudne dla dziecka pytania : „Co to jest Polska?” , „Czy jestem Polakiem?”.

Jakież było zdziwienie, że Polska, to nasze przedszkole, to nasz dom, nasza wieś, rzeka, która płynie obok i plac zabaw gdzie co dzień się bawimy.

W tym momencie słowa wiersza W.Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały…” , „Czy ją kochasz?”…” Dzieci nie miały wątpliwości ! Bo jakże nie kochać domu i tego co dookoła ?

Nasze panie Tereska i Iwonka uczyły nas jak należy się zachować godnie podczas słuchania hymnu państwa polskiego – Mazurka Dąbrowskiego, jak szanować naszą flagę i inne symbole naszej Ojczyzny.

Nauczyliśmy się wierszy „ Katechizm polskiego dziecka”, „Barwy ojczyste”, słuchaliśmy legend czytanych przez panie o powstaniu naszego kraju, miast : Gniezna, Krakowa, Warszawy. Oglądaliśmy prezentacje i śpiewaliśmy patriotyczne piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Legenda o Smoku Wawelskim”, „Polak mały”- film o polskich symbolach narodowych dla dzieci.

A jak pokazać, że przedszkolaczek to także Polak ? Otóż, dzielne przedszkolaki samodzielnie wykonały papierową flagę. Trzymając w rączkach nieporadną i niedoskonałą flagę, byli dumni, że też są Polakami.

Ta żywa lekcja patriotyzmu z symbolem przynależności narodowej której w dłoni – została odrobiona.

wpis edytowano 2018-05-06, 15:18
Komentarze
Avatar
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować lub zarejestrować
pozostało:
Brak komentarzy.