„Edukacja globalna najmłodszych”

Mówienie o globalnych problemach nie jest rzeczą prostą. Zwykle, już od dziecka, mamy pewne wyobrażenia na temat Afryki bądź Ameryki Południowej. Przybliżając dzieciom kulturę tych krajów ukazujemy różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata.
19 grudnia w Przedszkolu nr 1 w Proszowicach w ramach projektu Globalnie-Lokalnie-Odpowiedzialnie odbyły się warsztaty, w których wzięły udział dwie grupy 4 i 5 latków. Trenerki Fundacji Kultury Chrześcijańskiej „Znak” z Krakowa : Izabela i Anita w sposób aktywny, kreatywny i łatwy do przyswojenia przedstawiły przedszkolakom zagadnienia edukacji globalnej (dostęp do żywności, wody …). Dzieci dowiedziały się, czym są Globalna Północ i Globalne Południe, jakie są między nimi różnice i jakie działania podejmuje świat, aby je zniwelować, zwracały też uwagę na zależności zachodzące pomiędzy krajami bogatymi i biednymi.
Po części teoretycznej, nastąpiła – praktyczna, czyli zajęcia plastyczne. Zadaniem dzieci było zrobić „coś z niczego”. Z rzeczy pozornie bezużytecznych i zużytych, takich jak tektura czy stare słoiki powstały piękne świąteczne ozdoby. Kartonowe choinki najmłodsi ozdobili bombkami z plasteliny. Starsze przedszkolaki ze słoików stworzyły fantazyjne „kule śnieżne”. Nieco ubrudzone i zmęczone, ale zadowolone maluchy z dumą prezentowały swoje dzieła.